Merak Edilenler

Akustik Perde Kullanım Alanları

Bilimum eğelence mekanlarında otoban veya ana cadde üzeri yerleşkelerde stüdyo ve konferans salonlarında kısacası ses ile sıkıntısı olan tüm mekanlarda kullanılabilinir. Akustik perde mekandaki ses akustiğini düzenlemek veya içeriden dışarıya yada dışarıdan içeriye ses transferini belli bir oranda düşürmek için uygulanan bir perde yöntemidir.

Jaluzi perde seçerken dikkat edilecek hususlar

Farklı alanlarda kullanılabilen jaluzi perde modelleri arasından en uygununu seçebilmek de dikkat edilmesi gereken bir işlemdir. Üretildikleri ve kullanılmaya başlandığı günlerden itibaren büyük fark yaratan jaluzi sistemler hafif ve az hacimli yapılarıyla az yer kaplamışlardır. Bu sayede bakım, temizlik veya montaj faaliyetleri çok daha kolay ve isteğe bağlı hale gelmiştir. Bunun yanında estetik açıdan mekana kattığı görünüm de klasik perde veya diğer modellerde farklı bir noktada yer almış ve kendine özgü yeni ev dizaynları dahi üretilmesini sağlamıştır.Kullanım yerleri olarak mutfak alanlarında genellikle mikro jaluzi denilen metal jaluziler kullanılmalıdır. Ofis ve ev salonlarında ise şuanda tül yerine 50mm denilen ahşap jaluzi kullanılması hem şık görünüm hem de ortamın havasını değiştirdiği için tercih sebebidir. Ahşap alırken de kalite olarak ceviz malzemeyi tercih etmeniz fayda sağlar. Fiyat olarak bakıldığında ahşap jaluziler mikroya göre çok daha yüksektir.

Pencere ölçüsü alırken açılır kanadı olup olmadığına bakılmalıdır. Komple ölçü değil de bölüm bölüm ölçü alınmalıdır. Bu ölçülerin milimetrik olmasına dikkat etmelisiniz. Marketlerde satılan jaluziler standart ölçülerde üretildiğinden pencerelerinize uyum sağlamayabilir. Bu durumlarda özel siparişlerle jaluzi sistemi yaptırmaktan başka çareniz kalmamaktadır.

Jaluzi perdenin avantajına bakarsak perdeye göre güneş ışığının daha çok emilmesini sağlar. Dışarıyı daha rahat görünmeden izleyebilme imkanı da sağlar. Jaluzinin ömrü perdeye göre çok daha fazladır.

Evinize uygun jaluzi seçerken balkon alanında güneşe çok maruz kalacağı için ahşap önerilmez. Ahşaplar daha çok salonlarda kullanılmalıdır. Mutfaklarda da aynı şekilde mikro tavsiye ediliyor. Yatak odalarında stor denilen güneş ışığını emme özelliği olan perdeleri kullanmanız tavsiye edilir.

Spor bir ofisiniz varsa perfore denilen delikli, manzarayı bozmayacak jaluziyi kullanabilir. Eğer mekanınız hava olarak daha ağır bir ofis ise 50mm ahşap jaluzi daha uygun olacaktır. Kalabalık bir ofis kullanıyorsanız burada da mikro jakuziler tercih edilmelidir.

Plastik jaluzilerin ömürleri 6-7 aydır. Plastik jaluzilerin dezavantajı sürekli mekanik aksanda arıza çıkarması, ipini koparması gibi sorunlardır. Bu tarz ürün ihtiyaçlarınız için bizim ile iletişime geçebilirsiniz.

Jaluzi perde sistemi ve özellikleri

Yaşadığımız mekanlarda bulunan pencereler bazen bizi rahatsız etseler de yokluklarında da büyük eksiklik yaşatırlar. Penceresi olmayan ve güneşin girmediği bir mekanda bulunan insanların bu durum psikolojik olarak da etkilenmesine sebep olur. Pencerelerimizde güneş ışıkları veya diğer etkilerden korunmak amacıyla kullandığımız perde sistemleri ise bazen yetersiz kalabilmekte, dışarıdan yapılan panjur modelleri ise istenenden daha keskin bir etki vermekte ve açma kapama konularında zorluk çıkartabilmektedirler. Bu amaçla en uygun seçim olarak ortaya çıkan jaluzi sistemleri, kullanım kolaylığı açısından kontrolü kolay bir şekilde içerideki kişilere verir. Kolayca açılıp kapanabilmesi ve güneş açısının ayarlanabilmesi sayesinde estetik görünümün yanında fonksiyonel bir sisteme sahip olan jaluziler genellikle yatay olarak alt alta sıralanmış belli bir genişliğe sahip ince çubuklardan oluşmaktadır. Üzerlerinden dizildikleri ipler sayesinde tepedeki çubuktan en alttakine kadar ayarlanabilmekte ve ister tamamen yukarı çekilebilmekte ister de çubukların pozisyon açısı ayarlanarak dışarısına karşı görüntü, ses ve ışık koruması sağlar.

Tamamen kapatıldığında ve çubuk açıları ayarlandığında tamamen yalıtım konusunda fayda sağlayabilen bir yapıya bürünen jaluziler istendiği zaman tamamen açılarak hiç yokmuş gibi de görünebilirler. Özellikle akşam saatlerinde vuran güneşin klasik perde veya güneşlikler tarafından tam olarak kesilememesi bu tarz sistemlerin değerini daha da artırmaktadır. Akşam zamanları da hafif bir loş ışıklı ortamda estetik görünümünü daha da artıran jaluziler üretildiği malzeme çeşitlerine göre de niteliklerini çeşitlendirirler.

Perde kullanımının iç mekanlarda kullanılmaya başlamasından beri birçok kullanım farklılığı ve sorunları da beraber ortaya çıkmıştır. Temizlikleri, ayarlamaları veya yapısında ortaya çıkan sorunlar sonucunda özellikle perdelerin hareket ettikleri raylar olan kornişlerin kullanımı sıkıntı verebilmektedir. Pencerenin üst cephesine yapılan montajı ve yapılan bazı değişikliklerin uygulaması fiziksel açıdan ulaşılması zor ve hassas bir noktada bulunmaları nedeniyle zorluk çıkartabilir. Ayrıca yapılacak bir hatanın uzun zaman kaybına neden olacağı sebebiyle de eviniz için en uygun kornişi en uygun dizaynda uygulamanız gerekir. Bu sıkıntıları aşabilmeniz için eğer uygun pencere veya kapı donanımınız var ise manyetik pencere rayları size çok büyük fayda sağlar.  Bu sistemlerin kullanım kolaylıklarının yanında bazı dezavantajları olduğunu da söylemeden geçmemek gerekir. Metal malzemeler ile birlikte kurulabilen bu sistemler haliyle diğer malzemeler üzerinde tutmazlar ve kullanılamazlar. Estetik açıdan bazı çeşitlere sahip olan bu modeller bununla beraber genellikle kullanım kolaylığı konusunda ön plana çıkarlar ve bu amaçla daha çok tercih edilirler.

Perde modellerinde farklı seçenekler

İç mekanların dışarıya bakan bölümleri ve evimizin dünyaya açılan gözleri olan pencere, balkon gibi bölümlerin önüne ve etrafına uygulanan perde sistemleri hem kullanış açısından hem de estetik açıdan çok faydalı sistemlerdir. Buna göre birçok çeşitte perde seçenekleri günümüzde bulunmakla beraber birkaç başlıca uygulanan perde modellerine de bakabiliriz.

Ev dekorasyonlarınızda Rustik Perde modelleri de korniş sistemine uygulanabiliyor. Taşıyıcı boru yardımıyla duvara ya da tavana monte edilirler, montajı özel ayakları ile kolaylıkla yapılabilir. Ayrıca seçmiş olduğunuz bir çok sistemde de rustik sisteme uygulanabilmektedir.

Rustik perde seçiminde satıcının sunduğu dekoratör hizmeti sayesinde hem zevkinize hem de evinize, mobilyalarınıza uygun olan modele birlikte karar verebilirsiniz. Derlediğimiz modeller seçiminizde fikir edinmenize kolaylık sağlayabilir.

Katlamalı perde, mekanizmalı bir perde sistemidir. Katmalı sistemler  iki çeşitten oluşmaktadır.

- Aralarında çubuk kullanılarak yapılan kademeli katlamalı sistem.

- Aralarında çubuk olmayan direk üste yığılarak yapılan pilise veya doğal olarak tabir ettiğimiz katlamalı sistem.

Katlamalı perde mekanizmalı bir sisteme sahip olduğu gibi oldukça da kullanışlı yukarı ve aşağı hareket edebilen bir sistemdir. Evin mobilyalarına uygun olarak klasik, domiklasik ve spor mobilyalara göre çizgili katlamalı sistemler, desenli katlamalı sistemler ve desenli artı çizgili olarak katlamalı sistemler olarak uygulanmaktadır.

Katlamalı perdeleri her odada kullanabiliriz fakat camın zemine kadar olmaması gerekir. Camlar kısa olduğu takdirde her oda da ve her pencerede rahatlıkla kullanılabilir.

Balon sistemler, tülün arkadan halkalı ekstrafor dikilmiş hali olup hafif ve kabarık olması için organize tülden üretilmektedir. Ekstrafor dikiminden sonra sisteme balon adı verilen şekil verilmektedir. Balon sistemler camın yarısı açık kaldığı için evin önü açık olan camlarına yani yakında apartman, işyeri ve cadde olmayan, manzaralı pencerelerine uygundur. Daha detaylı bilgi almak için PERDE COŞKUN iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz,doğru seçim , doğru teşhis , doğru keşif, ve zengin tül , perde , stor perdeler, zebra perdeler , ve bilumum mekanik motorlu perde çeşitleri ile mekanlarınıza en uygun ,en güzeli ,vede en kullanışlı olan perde grubunu servis ve montaj hizmeti ile birlikte uyguluyoruz.

Perde modellerinde seçenekler nelerdir

Perde, evlerimizde mahremiyetimizi için üretilen önemli bir gereçtir. Ayrıca bizi güneşten de korur. Bununla birlikte evlerde önemli bir dekorasyon ürünü haline gelmiştir.

Önceden perde çeşitliliğinden günümüzde ki kadar bahsetmek mümkün değildi. Gelişen, değişen dünya ile perde sistemleri de çeşitlilikler arasında kendine yer edinmiştir. Çok önemli bir dekorasyon malzemesi olduğundan, moda denilen kavramın içine yerleşmeyi başarmıştır. Eğer moda düşkünü bir bireyseniz perdelerinizi de değişen moda ile değiştirmek durumunda kalabilirsiniz.

Perde sistemlerinde eğer çok bilginiz yoksa bir iç mimar size bu konuda yardımcı olacaktır. Çünkü günümüzde oldukça farklı perde sistemleri vardır. Bunların şık görüntüsünün yanında kullanım amacına hizmet etmesi ve titiz kişiler için kolay temizlenmesi önemlidir.

Perde sistemlerinde eğer çok bilginiz yoksa bir iç mimar size bu konuda yardımcı olacaktır. Çünkü günümüzde oldukça farklı perde sistemleri vardır. Bunların şık görüntüsünün yanında kullanım amacına hizmet etmesi ve titiz kişiler için kolay temizlenmesi önemlidir.

kurtaracaktır. Böylece hem temizliğinize, hem göz zevkinize hitap eden bir seçim yapmış olursunuz.

İç mekanların dışarıya bakan bölümleri ve evimizin dünyaya açılan gözleri olan pencere, balkon gibi bölümlerin önüne ve etrafına uygulanan perde sistemleri hem kullanış açısından hem de estetik açıdan çok faydalı sistemlerdir. Buna göre birçok çeşitte perde seçenekleri günümüzde bulunmakla beraber birkaç başlıca uygulanan perde modellerine de bakabiliriz.

Ev dekorasyonlarınızda Rustik Perde modelleri de korniş sistemine uygulanabiliyor. Taşıyıcı boru yardımıyla duvara ya da tavana monte edilirler, montajı özel ayakları ile kolaylıkla yapılabilir.

Katlamalı perde, mekanizmalı bir perde sistemidir. Katmalı sistemler  iki çeşitten oluşmaktadır.

- Aralarında çubuk kullanılarak yapılan kademeli katlamalı sistem.

- Aralarında çubuk olmayan direk üste yığılarak yapılan pilise veya doğal olarak tabir ettiğimiz katlamalı sistem.

Katlamalı perde mekanizmalı bir sisteme sahip olduğu gibi oldukça da kullanışlı yukarı ve aşağı hareket edebilen bir sistemdir. Katlamalı perdeleri her odada kullanabiliriz fakat camın zemine kadar olmaması gerekir. Camlar kısa olduğu takdirde her oda da ve her pencerede rahatlıkla kullanılabilir. İletişime geçiniz.